Opony zimowe i letnie

Samochód jest dzisiaj urządzeniem, które wykorzystujemy w zasadzie codziennie. Nie da się ukryć, iż jego wynalezienie całkowicie zrewolucjonizowało życie przeciętnej rodziny. Wydaje się jednak, że często nawet kierowcy z kilkunastoletnim doświadczeniem nie pamiętają o odpowiedniej ostrożności na drodze. Mowa między innymi o wymianie opon, które – ze względu na polskie warunku atmosferyczne – powinny być w naszym kraju zmieniane dwa razy do roku. Chodzi oczywiście o okres zimowy oraz o okres letni. Stąd zresztą nazwa opon. Gdy temperatura spada poniżej zera wymagane są tak zwane opony zimowe. Z kolei w okresie wiosennym i letnim wystarczą opony letnie. Warto pamiętać o tego rodzaju działaniach, ponieważ nieprzestrzeganie zasad może skończyć się nie tylko poważnym mandatem, ale także zagrożeniem życia. Coraz częściej słyszy się przecież o tym, że wypadek samochodowy spowodowany był na przykład tym, że w grudniu czy styczniu kierowca posiadał opony letnie. Warto również pamiętać, że każdy rodzaj opon charakteryzuje się innymi czynnikami. Jakie to czynniki i czy rzeczywiście zmiany są takie ważne? Jak poznać, kiedy wymienić oponę zimową na letnią i odwrotnie? Choć pytania często spędzają sen z powiek zarówno starszym jak i młodszym kierowcom, w rzeczywistości można na nie łatwo i konkretnie odpowiedzieć.

Opony zimowe – kiedy poznać, że czas je założyć

Wiele osób nie wie, kiedy konkretnie zmienić opony letnie na opony zimowe. Okazuje się, że najlepszą odpowiedzią na te rozterki będzie obserwacja. Zarówno naszego najbliższego otoczenia, jak i pogody emitowanej w telewizji. Warto wiedzieć przede wszystkim to, że zmiana staje się koniecznością w chwili, kiedy nawierzchnia zmienia się z suchej na mokrą lub co gorsza śliską. Zimowe opony z założenia mają o wiele lepszą przyczepność, dlatego jazda po ośnieżonych czy zlodowaciałych drogach nie jest tak wielkim wyzwaniem jak wtedy, gdy do dyspozycji mamy opony letnie. Okazuje się, że wiele osób chcąc na przykład zaoszczędzić nie zmienia opon i w efekcie końcowym bardzo tego żałuje. Wielu ubezpieczycieli nie uwzględnia bowiem wypadków w przypadku odszkodowania, jeśli w środku zimy kierowca jechał na oponach letnich.

Opony letnie – dlaczego są niezbędne

Wydaje się, że opony zimowe są bardzo potrzebne, ponieważ mają lepszą przyczepność i pozwalają bezpieczniej poruszać się na niebezpiecznych powierzchniach. Dlaczego jednak opony zimowe nie mogą służyć nam przez cały rok? Odpowiedź jest prosta. Takie opony są bowiem przystosowane do tego, by działać na trudnych powierzchniach. Z pewnością nie sprawdzą się natomiast na zgrzanym i suchym asfalcie w lecie. Ze względów bezpieczeństwa powinniśmy więc zmieniać opony dwa razy do roku. Na stronach mechaników samochodowych można znaleźć ciekawe opony, zarówno przeznaczone dla okresów letnich, jak i dla okresów zimowych. Co ciekawe, wiele firm oferujących opony ma w swoich propozycjach także ich wymianę. Dzięki temu ta ostatnia przebiega sprawnie i szybko.

Podziel sie:

Dodaj opinie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>