Pompy ciepła – budowa, zastosowanie, rodzaje

Pompy ciepła to jedne z najczęściej używanych urządzeń cieplnych wykorzystywanych współcześnie w polskich domach. Ze względu na swoją różnorodność zastosowania znajdują także w branży przemysłowej oraz różnego rodzaju branżach gospodarczych. W ciągu ostatnich kilku lat producenci tego rodzaju sprzętu znacznie zwiększyli swoją skuteczność pod względem budowy i trwałości konkretnych modeli pomp ciepła. Tych ostatnich pojawiło się jednocześnie na rynku o wiele więcej niż dotychczas. W zależności od potrzeb konkretnego klienta, firma oferująca urządzenia grzewcze dobiera określony sprzęt. Jest to sytuacja o tyle wygodna, iż obecnie niewiele osób orientuje się w wystarczający sposób w branży grzewczej. Taka niewiedza z pewnością nie pomaga z kolei w zakupie. Wydaje się, że nieocenioną pomocą w takich przypadkach stają się nie tylko pracownicy sklepów z urządzeniami grzewczymi, ale także strony internetowe. Przede wszystkim te należące do producentów pomp, ale nie tylko. W sieci powstaje bowiem wiele witryn propagujących nowoczesne rozwiązania z zakresu urządzeń grzewczych, nierzadko obejmujących nie tylko pompy ciepła, ale także nowoczesne kotły gazowe czy ekologiczne kolektory słoneczne. Co w takim razie wpływa na popularność pomp ciepła? Gdzie szukać najlepszych opcji oraz z jakich stron internetowych korzystać podczas poszukiwania informacji? Okazuje się, że warto znać odpowiedzi na te pytania, ponieważ wcześniej czy później mogą się przydać.

Działanie pompy ciepła – na czym polega praca urządzenia

Pompa ciepła jest jedną z najpopularniejszych maszyn grzewczych występujących dzisiaj na rynku nie tylko polskim, ale także zagranicznym. Na czym polega jej praca? Wbrew pozorom wcale nie jest skomplikowana i łatwo ją wyjaśnić za pomocą kilku słów. Dzięki energii mechanicznej lub energii cieplnej pompa ciepła może niejako „przenieść” ciepło z jednego miejsca (w którym ów ciepło jest produkowane) do innego miejsca, w którym ogrzewanie jest niezbędne do podniesienia komfortu oraz bezpieczeństwa osób przebywających w danym pomieszczeniu. Każda pompa ciepła posiada tak zwaną sprawność, czyli stosunek efektu do nakładu. Innymi słowy efektem będzie więc ciepło wykorzystane do ogrzania domu czy innego budynku. Sprawność pompy ciepła można – co ciekawe – obliczyć za pomocą wzoru. W tym zakresie sprawa robi się jednak nieco bardziej skomplikowana, a samymi obliczeniami zajmują się wyłącznie specjaliści. Dzięki pracy nad sprawnością kolejne modele oferowane na rynku są bardziej solidne, trwałe oraz ergonomiczne.

Zastosowanie pompy ciepła – gdzie znajdziemy urządzenia grzewcze

grzejnikiWbrew pozorom zastosowanie pomp ciepła nie jest okrojone. Najczęściej wykorzystuje się je oczywiście do ogrzewania pomieszczeń wspomnianym już wcześniej ciepłem pobieranym z otoczenia. Mowa tutaj przede wszystkim o gospodarstwach domowych. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że w domach i mieszkaniach pompy ciepła kryją się także w innych urządzeniach. Na przykład w chłodziarkach i zamrażarkach. Warto przy tym wspomnieć, że praca pompy w wymienionych sprzętach odbywa się na odwróconej zasadzie, niż w przypadku ogrzewania pomieszczeń. Tu chodzi przecież o to, by zabrać zbędne ciepło i celowo ochłodzić wnętrze chłodziarki czy zamrażarki. Pompy pełniące takie zadania stosuje się nie tylko w domach, ale także w przemyśle, na przykład spożywczym. Ostatnim miejscem, w którym równie często można spotkać pompy są oczywiście klimatyzacje. Dzięki nim praca wspomnianego sprzętu staje się efektywniejsza, a nierzadko w ogóle możliwa.

Rodzaje pomp ciepła – jakie modele oferują dziś producenci

Na rynku można oczywiście znaleźć wiele modeli pomp. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że model jest czymś innym niż rodzaj urządzenia. Innymi słowy rodzaj i model pompy można porównać do rodzaju i gatunku literackiego. Mamy trzy główne rodzaje literackie, a w ich wnętrzu kryje się wiele gatunków. Podobnie jest z pompami ciepła. Rodzajów urządzenia jest kilka, a w ich zakresie powstają kolejne modele oferowane przez producentów. W zależności od źródła zasilania można podzielić pompy na elektryczne, gazowe i olejowe. Odrębnie od wspomnianego podziału można również wyodrębnić podział pomp ze względu na otoczenie, z którego pochodzi ciepło. W tym przypadku mowa o urządzeniach gruntowych, wodnych oraz powietrznych.

Alternatywne urządzenia grzewcze – z jakich opcji korzystać

Jeśli chodzi o pompy ciepła Poznań, a raczej poznańscy producenci oferują największą różnorodność produktów. Okazuje się jednak, że oprócz wspomnianych urządzeń, można zdecydować się także na inne propozycje. Alternatywnymi urządzeniami grzewczymi wybieranymi dziś przez klientów są między innymi kotły gazowe oraz kolektory słoneczne. Te ostatnie stają się popularne główne ze względu na ekologię i ergonomiczność.

Wydaje się, że pompy ciepła cieszą się zainteresowaniem klientów przede wszystkim ze względu na dużą trwałość oraz funkcjonalność. Nie bez powodu wykorzystywane są oczywiście w domach jednorodzinnych czy dużych obiektach, takich jak na przykład hale produkcyjne. Warto zaznaczyć, że wielkość pomp jest niewielką wadą, ponieważ nie można stosować ich w blokach mieszkalnych. Tam z powodzeniem sprawdzają się jednak kuzyni pompy ciepła, czyli nowoczesne kotły gazowe. Jak się więc okazuje, przed producentami działającymi w branży grzewczej nie ma zagadek będących nie do rozwiązania. Co więcej, nowoczesne sprzęty proponowane klientom na przestrzeni lat z pewnością stały się jeszcze bardziej innowacyjne. Przy okazji remontu warto zastanowić się nad wymianą instalacji grzewczej, ponieważ urządzenia grzewcze montowane kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu nierzadko okazują się o wiele mniej ekologiczne i ergonomiczne. Często po wymianie urządzeń grzewczych rachunki za ogrzewanie czy ciepłą wodę diametralnie maleją. Szczególnie wtedy, gdy pracy pompy ciepła pomaga praca innowacyjnych kolektorów słonecznych pozyskujących odnawialną energię z promieni wysyłanych przez słońce.

Podziel sie:

Dodaj opinie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>