Transport ręczny i zmechanizowany

Transport jest niezwykle ważną częścią gospodarki, ponieważ zagadnienie szeroko pojętego przenoszenia wiąże się z wieloma działalnościami, branżami i przestrzeniami przemysłowymi. W wyniku pojawienia się nowoczesnych technologii w dużej mierze transport został dzisiaj zmechanizowany. Dzięki niektórym rozwiązaniom przenoszenie dużych i ciężkich towarów nie stanowi dłużej problemu. Niemniej jednak warto pamiętać, że w cenie wciąż pozostaje transport ręczny, a więc innymi słowy przenoszenie różnych materiałów przez człowieka. Oba sposoby z pewnością mają swoje wady i zalety. Warto zatem wiedzieć, w jakich sytuacjach bardziej przyda się transport zmechanizowany i w których momentach lepiej zdecydować się na transport ręczny. Ważnym zagadnieniem we wspomnianej branży jest również pojęcie bezpieczeństwa. Osoby pracujące na co dzień w transporcie bliskim muszą przestrzegać określonych norm, dzięki którym zapewnią sobie niezagrażającą życiu i zdrowiu pracę. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ewentualnych niebezpieczeństw, a przepisy BHP są regularnie naginane i łamane.

Ręczne prace w transporcie bliskim

Praca ludzkich rąk niemalże od początku istnienia człowieka była podstawą jego przetrwania i egzystowania w ówczesnym świecie. Do dziś transport ręczny pełni zresztą niezwykle ważną funkcję w prawie wszystkich dziedzinach gospodarki. Mimo pojawienia się nowych maszyn i urządzeń, niektóre produkty lepiej przenosić ręcznie. Są to między innymi takie towary, które podczas mechanicznego przenoszenia mogą ulec uszkodzeniu. Nawet najbardziej innowacyjne urządzenia nie są również w stanie przetransportować towaru w dowolne miejsce. Tam, gdzie zawodzi technologia, pojawia się człowiek. Warto oczywiście pamiętać, że transport ręczny ma swoje zauważalne minusy. Siła fizyczna człowieka nie jest nieskończona, dlatego tylko w niektórych przypadkach okazuje się efektywna i skuteczna. Niemniej jednak wszystko wskazuje na to, że mimo swoich minusów, transport ręczny nie zostanie zdominowany przez transport zmechanizowany.

Praca człowieka a transport zmechanizowany

Rozwój cywilizacyjny wiąże się między innymi z szukaniem innowacyjnych rozwiązań ułatwiających społeczeństwom na całym świecie codzienne funkcjonowanie oraz oczywiście pracę. Nowe technologie stają się istotne w przestrzeniach przemysłowych czy budowlanych. Przede wszystkim dlatego, że znacznie ułatwiają realizowanie zaplanowanych obowiązków. W przeszłości prace na budowach czy w halach produkcyjnych wykonywane były mniej efektywnie, ponieważ pracownikom brakowało często niezbędnych urządzeń i maszyn. Dziś do dyspozycji robotników oddawane są nowoczesne i komfortowe narzędzia, dzięki którym praca może być bezpieczna i skuteczna.

W transporcie bliskim wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia, które umożliwiają przenoszenie ciężkich i dużych towarów zarówno w pionie jak i w poziomie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom pracownicy zostają odciążeni przez maszyny. Są mniej narażenie na negatywne skutki pracy fizycznej. Niejednokrotnie ich obowiązki ograniczają się zresztą do sterowania danym urządzeniem. Obecnie w transporcie zmechanizowanym stosuje się przede wszystkim innowacyjne manipulatory, balansery i chwytaki. Wspomniane narzędzia wykorzystywane są w bardzo różnorodnych przestrzeniach. Ważną rolę pełnią chociażby na budowach, gdzie przenoszenie obiektów pomiędzy kondygnacjami odbywa się nader często.

Ograniczenia transportowe w przepisach BHP

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dokładnie określają normy związane z przenoszeniem różnego rodzaju towarów. Wytyczne są niezwykle ważne w przypadku transportu ręcznego. Niezastosowanie się do przepisów może powodować uszczerbki na zdrowiu. Te ostatnie są z kolei przyczyną nieprzyjemnych, a często także niebezpiecznych chorób i dolegliwości. Warto zatem pamiętać, jakie przepisy dźwigania i przenoszenia ładunków obowiązują pracowników. O bezpieczeństwo tych ostatnich powinien zadbać zresztą właściciel firmy. Niestety nierzadko jest jednak odwrotnie. By zwiększyć efektywność pracy, przełożony nakłada na podwładnych dodatkowe obowiązki. W efekcie u pracowników dochodzi do poważnych kontuzji i powikłań chorobowych.

Listę wspomnianych wcześniej przepisów bez problemu można znaleźć w sieci internetowej. Konkretne normy wskazują na przykład, jaki ciężar w określonym czasie mogą przenosić mężczyźni, kobiety oraz nieletni. Wytyczne uwzględniają także transport zespołowy, pracę dorywczą czy kobiety będące w ciąży. Pracownicy wykonujący obowiązki w ramach transportu ręcznego powinni być wyposażeni w odpowiedni strój. Z reguły są to na przykład rękawice, kask czy odpowiednie buty.

Podziel sie:

Dodaj opinie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>